Saturday, February 12, 2011

dziewanna pospolita

Jodla pospolita Poradnik lesnika - Bernadzki Eugeniusz

Jodla pospolita Poradnik lesnika - Bernadzki Eugeniusz

Ksiazka jest podrecznikiem przeznaczonym dla les­nikow. Poswiecona jest jodle pospolitej, „jednemu z najpiekniejszych drzew lesnych w Europie", nale­zacemu do glownych gatunkow tworzacych nasze lasy, odgrywajacym szczegolna role w lasach gor­skich i wyzynnych. Juz na poczatku ubieglego wieku, jeszcze w okresie zaborow, zaczeto zwracac uwage na znikanie jodly („Sylwan" 1906). Stanislaw Sokolowski w 1921 roku pisal w swoim podreczniku „o usilnej daznosci, aby powrocic jodle utracone stanowisko". Zmniejszanie sie udzialu jodly w krajach europej­skich i Polsce jest notowane od ponad 200 lat. W XX wieku spadek udzialu jodly w drzewostanach wy­niosl w Niemczech okolo 60-70%, w Polsce 50%. Niestety obecnie jodla zajmuje niewiele ponad 2% powierzchni naszych lasow (135 716 ha), co wzbu­dza duzy niepokoj lesnikow o przyszlosc tego ga­tunku.   »»» ... »»»

Poradnik frezera - Gorski Eugeniusz
"biblia" kazdego frezera. Moze sluzyc jako podrecznik uzupelniajacy dla uczniow szkol zawodowych, srednich technicznych oraz studentow kierunkow mechanicznych.

dziewanna pospolita

Owocowe rarytasy - Gruca Zbigniew

Owocowe rarytasy - Gruca Zbigniew

Przeglad gatunkow nalezacych do owocowych rarytasow: Aktinidia, Aronia czarnoowocowa, Alycza, sliwa wisniowa, Berberys Thunberga, Bez czarny, Borowka brusznica, Cytryniec chinski, Czeremcha amerykanska, Deren jadalny, Jarzab pospolity, jarzebina, Morwa biala, Pigwa pospolita, Pigwowiec japonski, Rokitnik zwyczajny, Suchodrzew jadalny, jagoda kamczacka, Swidosliwa, Zurawina wielkoowocowa. Przepisy kulinarne z tych owocow.   »»» ... »»»

Potencjalne porady - Zbigniew Ogrodnik
wydawnictwo: KOS ISBN: 83-89375-65-6 liczba stron: 187 wymiary: 15 x 20.5 cm okladka: twarda Natomiast pierwszy przepis na konkretna miksture milosna, zapisany hieroglifami w Egipcie, pochodzi z 1700 roku p.n.e. i poleca "ususzyc liscie tarniny oraz akacji, rozdrobnic je i zmieszac z taka sama iloscia miodu, odstawic na 4 dni, spozywac...

Wyznania grabarza - Zbigniew Fronczek
wydawnictwo: KiW ISBN: 83-05-1337-X liczba stron: 268 wymiary: 14,5 x 20,5 cm okladka: miekka Opowiadania zawarte w tej ksiazce sa przesycone liryzmem, pelne pogody, szacunku dla szlachetnosci, podziwu dla oryginalow, filantropow i fantastow. Duzo tu o dobroci, marzeniach i o odwadze. Tytulowym grabarzem jest zas kazdy, kto zasmakowal w...

Szkodniki nasion i owocow drzew i krzewow lesnych - Stocki Jacek, Kinelski Stanislaw, Dzwonkowski Robert

Szkodniki nasion i owocow drzew i krzewow lesnych - Stocki Jacek, Kinelski Stanislaw, Dzwonkowski Robert

W ksiazce: - Opisy ponad 100 najwazniejszych gospodarczo i najczesciej spotykanych szkodnikow niszczacych owoce i nasiona drzew i krzewow gatunkow lasotworczych na plantacjach nasiennych. - Szkodniki pogrupowane wedlug gatunkow roslin, na ktorych zeruja. - Zdjecia i rysunki prezentuja postac dojrzala owada, larwe oraz obraz uszkodzen przez nie powodowanych. Podano szkodniki dla nastepujacych gatunkow/rodzajow: sosna, jodla i jedlica, swierk, modrzew, jalowiec, dab, jesion, buk, brzoza, klon, lipa, olsza, wiaz, wierzba i topola, grab, kasztanowiec, jarzab, grochodrzew, orzech wloski, leszczyna pospolita.   »»» ... »»»

Drzewa iglaste i owady na nich zerujace - Stocki Jacek, Kinelski Stanislaw, Dzwonkowski Robert
Ksiazka ta poswiecona zostala przedstawieniu roli odgrywanej w ekosystemach lesnych przez najwazniejsze z punktu widzenia gospodarki lesnej szkodliwe owady. Przedstawiono w niej kolejno entomofagi nasion i szyszek, siewek, sadzonek, upraw i mlodnikow oraz drzewostanow srednich i starszych klas wieku.

Slownik eponimow czyli wyrazow odimiennych - Kopalinski Wladyslaw
Jest to ksiazka tak atrakcyjna, ze mozna ja przeczytac od poczatku do konca jednym tchem, jak zreszta wszystkie ksiazki Wladyslawa Kopalinskiego. Ten calkowicie nowy w Polsce rodzaj slownika zawiera wyrazy i wyrazenia pochodzace od nazw wlasnych, takie jak dulszczyzna, dyzma, lolitka, slawojka, walenrodyzm, falandyzacja (prawa), walentynka,...

leksykon grzyb

Encyklopedie, slowniki » Leksykon

Encyklopedie, slowniki

Ryszard Grzyb

Ryszard Grzyb

Retrospektywna wystawa tworczosci Ryszarda Grzyba w Muzeum Slaskim w Katowicach, ktora zbiegla sie z 50 rocznica urodzin artysty, jest dla niego okazja do podsumowania i rozliczenia sie z dotychczasowych osiagniec. Dla odbiorcy natomiast to wydarzenie dajace mozliwosc obcowania ze sztuka niezwykle intrygujaca, w ktorej rozne elementy, pozornie umiejscowione na przeciwstawnych biegunach, potrafia bez konfliktu wspolistniec ze soba.   »»» ... »»»

leksykon grzyb

W Lauvsnes trolle pasa dorsze - Grzyb Andrzej

W Lauvsnes trolle pasa dorsze - Grzyb Andrzej

(....) Podroz zawsze jest wielka niewiadoma. Kiedy decydujemy sie wyruszyc, wiemy skad, dokad chcemy podrozowac, gdzie jest nasz cel, lecz nie wiemy, co czeka nas za pierwszym zakretem i co czeka nas u celu. Idac pieszo mozemy sie potknac, skrecic kostke, zlamac noge. Jadac konno, rowerem, czy tez samochodem nie mozemy byc pewni zadnego kilometra. Lecac samolotem, plynac statkiem, zdani jestesmy na wiatr i burze, a jesli bylismy chocby dostatecznymi uczniami szkoly zycia, to wiemy, ze wszystko, co czlowiek zrobil, w najmniej spodziewanym momencie zepsuje sie, ulegnie awarii, rozleci sie, nawet gdyby bylo z najlepszej firmy i w stu procentach z tytanu. Niebezpieczenstwo, niespodzianka jest wpisana nie w plan, lecz w nature podrozy. Ludzie ostrozni, pesymisci i ci, ktorzy nie do konca zagluszyli w sobie przyrodzony strach, unikaja podrozy. Kiedy mysla o niewygodach, o kazdym niepewnym kilometrze, kosztach, przeziebieniach i kto wie, o czym jeszcze, oddaja bilet, nim go kupili. (...) Szef Stefan liczy gatunki ryb, ktore w Norwegii zlowilismy. Wyszlo jedenascie. Sporo jeszcze przed nami. Droga powrotna zawsze wydaje sie krotsza. W koncu nie bylismy daleko. Ledwo za progiem. Zdobylismy kilka gor, oplynelismy kilka fiordow. A warto zobaczyc wiele wiecej. Czy bedzie nam dane? Ktoz wie, co ukrywa nastepna gora, co jest w czasie przyszlym. Podroz nigdy nie jest zakonczona, zawsze jest miejsce, cel, pytanie domagajace sie odpowiedzi, sprawdzenia, zobaczenia, zrozumienia. Kiedy ustaniesz, w droge wyrusza inni.   »»» ... »»»

Mysliwska ksiazka kucharska - Grzyb Andrzej

Mysliwska ksiazka kucharska - Grzyb Andrzej

Ksiazka kucharska nie musi byc nudnym zbiorem instrukcji dla kucharzy. Jezeli jej autorem jest Andrzej Grzyb ( literat, polityk, kucharz, smakosz, wedkarz-podroznik), czlowiek wielu pasji i swietny gawedziarz, mozemy siegnac po nia bez obaw – rzecz jest na pewno do poczytania. Mysliwska ksiazka kucharska jest jak fascynujaca rozmowa przy stole: mozna posluchac opowiesci o polowaniach i polujacych, usmiechnac sie , wysluchawszy historycznych i literackich anegdot, dowcipow o mysliwych, zachwycic sie strofami poetow i dowiedziec sie - rzecz jasna- wielu praktycznych rzeczy o postepowaniu z dziczyzna w kuchni, zeby moc sie potem rozkoszowac wysmienitym posilkiem. Jednak zeby nie bylo za slodko ( umiar w przyprawianiu dan jest zawsze wskazany), calosc zostala okraszona maksymami pewnego filozofa, co nadalo ksiazce nieco-prowokujacej do refleksji – ostrosci. Przy stole znajduje sie miejsce nie tylko dla mysliwych i gotujacych, ale dla wszystkich ceniacych dobre jedzenie i dobra literature. Jeszcze jedno. Autorze, apetyt rosnie w miare jedzenia. Justyna Maluga   »»» ... »»»

Kociewska ksiazka kucharska - Grzyb Andrzej
Przez wieki ludzie wedrowali ciekawi swiata, czy tez gnani zadza zysku albo wojennej slawy. Szli na krance swiata, niosac Chrystusa. Szli, szukajac ocalenia przed przesladowaniem. Niesli tez przy okazji z miejsca na miejsce, z poludnia na polnoc, ze wschodu na zachod, a i odwrotnie, swoja wiedze o jedzeniu, swoje potrawy, smaki i produkty....

Moja pierwsza ksiazka kucharska - Ohrn Maria
W tej ksiazce znajdziesz przepisy na dania smaczne i stosunkowo latwe w wykonaniu. Sa tu zarowno obiady, ktore mozesz ugotowac dla calej rodziny, jak i szybkie, pyszne przekaski, ktore mozesz przygotowac, kiedy przychodzisz ze szkoly glodny jak wilk.