Thursday, January 8, 2009

Dzieciństwo Boga - Deiss Lucien

Dzieciństwo Boga - Deiss Lucien
Dzisiaj mówimy: Jezus, Maryja, Józef. Dawno temu w Nazarecie mówiono: Józef, Maryja, Jezus lub bardziej poufale: Józef, Maryja i ich mały. To właśnie w czasie dzieciństwa, w atmosferze wzajemnej czułości mężczyzny i kobiety, w dialogu z Józefem i Maryją ukształtowała się osobowość Jezusa jako człowieka.

Dzieciństwo Boga - Deiss Lucien



-
Edukacyjny Linux. Przykładowe rozwiązania - Jarus Tomasz Wielu użytkowników komputera korzystających z systemu Windows, nie zna Linuxa lub traktuje go jako system operacyjny niższej kategorii. Wśród powodów takiego stanu rzeczy można wskazać brak wsparcia marketingowego na dużą skalę (Linux nie jest ściśle związany z żadną konkretną firmą) oraz pewną aurę tajemniczości otaczającą ten system. Użytkownicy twierdzą, że jeżeli Linux pochodzi od Uniksa, to jego obsługa będzie wiązała się z koniecznością opanowania poleceń w trybie tekstowym i diametralnej zmiany w postrzeganiu niektórych elementów komputerowego krajobrazu. Ostatnie zmiany, jakie zaszły w systemie Linux zdają się zaprzeczać tym twierdzeniom. Użytkownik otrzymuje system, w którym (podobnie jak w systemie Windows) większość czynności konfiguracyjnych można wykonać w środowisku graficznym, Linux jest także systemem stabilniejszym niż jego komercyjny konkurent.
Linux jako system pochodzący od bardziej profesjonalnego Uniksa dużą popularność zdobył szczególnie wśród studentów i naukowców. Obecnie wkroczył w fazę rozwoju, w której jego konfiguracja i obsługa są na tyle proste, że znalazły się w zasięgu możliwości ucznia szkoły podstawowej czy gimnazjum. Jednocześnie pojawiło się bardzo wiele programów z różnych dziedzin nauki, które wspomagają naukę i czynią ją ciekawszą.
Książka stanowi próbę zachęcenia czytelnika do skorzystania z systemu Linux właśnie w celach edukacyjnych. W kolejnych rozdziałach omówiono najciekawsze programy z poszczególnych przedmiotów. Podano również możliwości wykorzystania ich w trakcie lekcji, w domu podczas przygotowywania referatów czy rozwiązywania zadań domowych. Omawiane programy dostępne są bezpłatnie w sieci Internet ? do ich popularyzacji w dużym stopniu przyczynia się licencja GNU General Public License, która gwarantuje jednocześnie dynamiczny rozwój programów (pracują nad nimi tysiące entuzjastów z całego świata). Linux i znaczna większość programów dla niego przeznaczonych nie wymagają jakichkolwiek nakładów finansowych ? zarówno sam system jak i aplikacje są oferowane bez żadnych opłat (płacimy tylko za nośnik). Warto spróbować i przekonać się, że Linux to nie system dla komputerowych ekspertów czy naukowców, lecz dla zwykłych ludzi, którzy potrzebują sprawnie działającego i łatwego w obsłudze komputera.

Edukacyjny Linux. Przykładowe rozwiązania - Jarus Tomasz